ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΟΜΟΝΟΙΑΣ ΣΤΑ PLAYOFFS TOY CHAMPIONS LEAGUE!!!

Nύχτα μαγική-νύχτα ονειρεμένη για την Κυπριακή ομάδα που απέκλεισε με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι τον Ερυθρό Αστέρα και εξασφάλισε την πρόκριση για τα playoffs του Champions League.

Στην κανονική διάρκεια και την παράταση ο αγώνας έληξε ισόπαλος 1-1 χάρη στα γκολ του Λούφτνερ στο 32' για τους γηπεδούχους και του Ίβανιτς στο 45' για τους Σέρβους.

Πλέον η Κυπριακή ομάδα θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Ολυμπιακό για ένα εισητήριο στους Ομίλους, με το πρώτο μάτς να γίνεται στις 23 Σεπτεμβρίου στο Καραισκάκης και τον επαναληπτικό έξι μέρες αργότερα στο ΓΣΠ.

ΘΡΙΑΜΒΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΠΑΟΚ ΕΠΙ ΤΗΣ ΜΠΕΝΦΙΚΑ!!!

'Ενας ψυχωμένος ΠΑΟΚ υπέταξε, στην άδεια απο φιλάθλους Τούμπα, την πολυδιαφημισμένη Μπενφίκα με 2-1 και εξασφάλισε την πρόκριση για τα playoffs του Champions League!

Με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Ζίφκοβιτς, που είπε στόπ τρείς φορές στους "Αετούς", αλλά και τους πολύ καλούς Τζόλη και Γιαννούλη o "δικέφαλος του βορρά" πήρε τη μεγάλη νίκη πρόκριση και θα αντιμετωπίσει, σε διπλά παιχνίδια, τη ρώσικη Κράσνονταρ για μία θέση στους ομίλους του Champions  League.

Tα γκολ για την ελληνική ομάδα πέτυχαν ο Γιαννούλης στο 63' και ο Ζίφκοβιτς στο 75' ενώ για την Μπενφίκα μείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σίλβα.

ΑΠΟΒΟΛΗ ΣΟΚ ΓΙΑ ΤΖΟΚΟΒΙΤΣ ΑΠΟ ΤΟ US  OPEN!!!

Απίστευτο κι όμως αληθινό!! Ο Νόβακ Τζόκοβιτς χτύπησε με μπαλάκι επόπτη κατά τη διάρκεια του αγώνα που έδινε εναντίων του Ισπανού Καρένο-Μπούστα, για τον τέταρτο γύρο του US Open και αποβλήθηκε!

Ο Σέρβος χωλωμένος απο το σπάσιμο του σερβίς του στο ενδέκατο game του πρώτου σετ έριξε με δύναμη το μπαλάκι προς την επόπτη η οποία το δέχτηκε στο στομάχι και αναγκάστηκε να της παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες!!

'Ετσι η νίκη-πρόκριση δόθηκε με αυτό τον άδοξο τρόπο στον Ισπανό.

ΣΤΟ ΚΑΝΑΒΑΤΣΟ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΟΙ BUCKS!!!

Μετά απο μία άθλια τέταρτη περίοδο, στην οποία οι Miami Heat επικράτησαν με επιμέρους σκορ 40-13 (!!), οι Milwaukee Bucks δέχτηκαν τη συντριβή με 115-100 στον τρίτο ημιτελικό της Ανατολικής Περιφέρειας του ΝΒΑ!

Πλέον οι Heat προηγούνται με 3-0 στη σειρά και θέλουν άλλη μια νίκη για να προκριθούν στον Τελικό της Ανατολής.

Ηγέτης του Miami ήταν για ακόμη μια φορά ο Τζίμι Μπάτλερ που πέτυχε 30 πόντους.

U-TURN KAI ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΜΕΣΙ ΣΤΗ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ!!!

Το σήριαλ του καλοκαιριού έλαβε τέλος! Ο Λέο Μέσι σε τηλεοπτική συνέντευξη του ανακοίνωσε πως δε θέλει να πάει την ομάδα της καρδιάς του στα δικαστήρια και θα τιμήσει το συμβόλαιο του με τους Μπλαουγκράνα το οποίο λήγει το ερχόμενο καλοκαίρι.

Ωστόσο δήλωσε προδομένος απο τον πρόεδρο της ομάδας, Τζουσέπ Μαρία Μπαρτομέου, καθώς όπως ισχυρίζεται, του είχε υποσχεθεί να τον αφήσει ελεύθερο στο τέλος της σεζόν που πέρασε, προκειμένου να ανακαλύψει νέες ποδοσφαιρικές προκλήσεις!

Η ΣΕΒΙΛΛΗ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΕΚ ΝΕΟΥ ΤΟ EUROPA LEAGUE!!!

Μετά απο ένα εκπληκτικό παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ η Σεβίλλη κέρδισε στον Τελικό του Europa League την Ίντερ με 3-2 κατακτώντας το έκτο Europa League της ιστορίας της!

Οι "νερατζούρι" άνοιξαν το σκορ στο 5' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λουκάκου όμως οι Σεβιγιάνοι έφεραν το μάτς τούμπα με δύο γκολ του Ντε Γιόνγκ  στο 12' και το 33'!

Ο Γοδίν τρία λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 2-2 ενώ το τρόπαιο στην Ισπανική ομάδα χάρισε στο 74' με ανάποδο ψαλίδι ο Ντιέγκο Κάρλος!

ΜΕ ΤΡΙΑΡΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ CHAMPIONS LEAGUE H ΜΠΑΓΕΡΝ!!!

Αν και στην αρχή η Λυόν έχασε δύο ανεπανάληπτες ευκαιρίες για να προηγηθεί, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε εν τέλει εύκολα με 3-0 και σφράγισε το εισητήριο της για τον Τελικό της Κυριακής, όπου θα διασταυρώσει τα ξίφη της με την πρωταθλήτρια Γαλλίας Παρί Σεν Ζερμέν.

Για τους Βαυαρούς καθάρισε το ματς, με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ο Γκνάμπρι (18' και 33') ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Λεβαντόφσκι με κεφαλιά στο 88'.

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΑΓΓΛΙΑΣ Η ΑΡΣΕΝΑΛ!!!

Κόντρα σε όλα τα προγνωστικά κι ενώ βρέθηκε να χάνει απο το 6' και το γκολ του Πούλισικ με 1-0, η 'Αρσεναλ κατάφερε να κατακτήσει το δέκατοτέταρτο FA Cup της ιστορίας της κερδίζοντας την Τσέλσι με 2-1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των "κανονιέρηδων" ήταν ο Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ καθώς πρώτα ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 28' ενώ χάρισε το βαρύτιμο τρόπαιο στην Άρσεναλ μετά απο εντυπωσιακή ενέργεια στο 67'.

Στην Πορτογαλία η Πόρτο έκανε το πρώτο της ντάμπλ μετά το 2011 καθώς στον Τελικό Κυπέλλου κέρδισε με 2-1 την Μπενφίκα αν και αγωνιζόταν με δέκα παίκτες απο το 38' λόγω αποβολής του Λουίς Ντίαζ.

Τα γκολ των "δράκων" σημείωσε ο Mπεμπά στο 47' και 59' ενώ για τη Μπενφίκα μείωσε ο Βινίσιους με πέναλτι στο 84'.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΙΤΑΛΙΑΣ Η ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ!!!

Το ένατο διαδοχικό της πρωτάθλημα πανηγυρίζει εδώ και λίγη ώρα η Γιουβέντους!

Οι "Μπιανκονέρι" κέρδισαν με 2-0 την Σαμπντόρια - και συνάμα το scudetto - στο Τορίνο χάρη σε γκολ των Ρονάλντο (45') και Μπερναντέρσκι (67').

Στην τελευταία αγωνιστική της Premier League η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με 0-2 τη Λέστερ και κατάφερε να εξασφαλίσει την έξοδο της στο Champions League της ερχόμενης περιόδου όπως και η Τσέλσι που κέρδισε στο Λονδίνο με 2-0 τη Γουλβς, ενώ υποβιβάστηκαν μαζί με τη Νόριτς, η Μπόρνμουθ και η Γουότφορντ.

ΣΤΕΨΗ ΜΕ ΠΕΝΤΑΡΑ ΓΙΑ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ!!!

Μία σούπερ Λίβερπουλ διέσυρε με 5-3 την Τσέλσι στο 'Ανφιλντ και στη συνέχεια σήκωσε την κούπα του πρωταθλήτη για πρώτη φορά μετά απο 30 χρόνια!

Με ρυθμούς πολυβόλου οι "Reds" προηγήθηκαν 3-0 με εκπληκτικά γκολ των Κειτά (23'), Αλεξάντερ-'Αρνολντ (38') και Ουαινάλντουμ (43') πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ενώ η Τσέλσι μείωσε σε 3-1 στην εκπνοή με τον Ζιρού.

Ο Φιρμίνο στο 55' έκανε το 4-1, η Τσέλσι με γκολ των 'Αμπραχαμ (61') και Πούλισιτς (73') μείωσε προσωρινά σε 4-3 ενώ μετά απο εντυπωσιακή ομαδική ενέργεια ο Τσάμπερλειν στο 84' διαμόρφωσε το τελικό 5-3.

ΑΡΣΕΝΑΛ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΕ ΤΑ ΕΚΑΤΟΜMΥΡΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ!!!

Η 'Αρσεναλ είναι στον Τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας!!

Με άριστη αμυντική τακτική δεν έδωσε ανάσα στη μεγάλη αντίπαλο της και κτυπώντας στις αντεπίθεσεις κατάφερε να κερδίσει με 2-0 και συνάμα μια θέση στον Τελικό του FA Cup!!

Τα γκολ του θριάμβου των "κανονιέρηδων" πέτυχε ο Ομπαμεγιάνγκ στο 19' και 71'.

Η 'Αρσεναλ θα μάθει τον αντίπαλο της για τον Τελικό αύριο καθώς στο δεύτερο ημιτελικό αναμετρώνται η Τσέλσι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

ΝΕΟ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΡΕΚΟΡ ΑΠΟ ΤΗ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ!!!

Συνεχίζει να γράφει ιστορία η αρμάδα του Γιούργκεν Κλοπ καθώς μετά και την χθεσινοβραδυνή εκτός έδρας νίκη επι της Μπράιτον, με 3-1, έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του Αγγλικού πρωταθλήματος που έφτασε τις 30 νίκες μετά απο μόλις 34 αγωνιστικές!!

Μάλιστα αν στις εναπομείναντες τέσσερις αγωνιστικές οι "Reds" κερδίσουν 9 βαθμούς θα γίνουν η ομάδα με τη μεγαλύτερη συγκομιδή βαθμών στην ιστορία του Αγγλικού πρωταθλήματος ξεπερνώντας το ρεκορ των 100 βαθμών της Μάντσεστερ Σίτι απο τη σεζόν 2017-18!!

MAΥΡΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ!!!

Μέσα σε λίγες ώρες η Μπαρτσελόνα κατάφερε να χάσει το πρωτάθλημα τόσο στο ποδόσφαιρο όσο και στο μπάσκετ!!

Οι Καταλανοί στο ποδόσφαιρο, μετά απο ακόμη μία τραγική εμφάνιση, παραχώρησαν ισοπαλία 2-2 μέσα στο Καμπ Νου στην Ατλέτικο Μαδρίτης με αποτέλεσμα να βρίσκονται ένα βαθμό πίσω απο την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης έχοντας μάλιστα ένα αγώνα περισσότερο με πέντε μόλις αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε.

Στον Τελικό του μπασκετικού πρωταθλήματος το μεγάλο αουτσαίντερ η Μπασκόνια έριξε στο καναβάτσο τους Μπλαουγκράνα με 69-67, με καλάθι στην εκπνοή του αγώνα, κατακτώντας το πέμπτο πρωτάθλημα στην ιστορία της!!

ΤΕΛΟΣ Ο ΖΟΤΣ ΑΠΟ ΤΗ ΦΕΝΕΡ!!!

Σαν κεραυνός εν αιθρία έπεσε στο μπασκετικό στερέωμα η αποψινή απόφαση του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να παραιτηθεί απο την τεχνική ηγεσία της Φενέρμπαχτσε, μετά απο εφτά χρόνια παρουσίας στον πάγκο της τουρκικής ομάδας.

Την απόφαση του πολυνίκη τεχνικού ανακοίνωσε η ίδια η ομάδα της Κωνσταντινούπολης, η οποία στην ανακοίνωση της εκφράζει τις ευχαριστίες της στο Ζοτς για τα όσα πέτυχε με την ομάδα απο το 2013 μέχρι σήμερα.

Η ΝΑΠΟΛΙ ΣΤΟ ΘΡΟΝΟ ΤΟΥ COPPA ITALIA!!!

Η Νάπολι είναι Κυπελλούχος Ιταλίας!

Μετά απο ένα άοσμο και στείρο ενενηντάλεπτο Νάπολι και Γιουβέντους οδηγήθηκαν στην άχαρη διαδικασία των πέναλτυ.

Εκεί η "Μεγάλη Κυρία" αστόχησε στις δύο πρώτες εκτελέσεις της (Ντιμπάλα και Ντανίλο) και έτσι η Νάπολι με 4 εύστοχα πέναλτυ κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο με 4-2!

Αυτό είναι το έκτο κύπελλο στην ιστορία των Παρτενοπέι.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ Η ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ!!

Η Μπάγερν Μονάχου είναι πρωταθλήτρια Γερμανίας!

Οι Βαυαροί πέρασαν νικηφόρα και απο τη Βρέμη, με 1-0, κατακτώντας τον όγδοο διαδοχικό τους τίτλο!

Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Ντίτερ Φλικ πέτυχε ποιος άλλος απο το Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 42ο λεπτό.

Ο Πολωνός έφτασε τα 31 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και η Μπάγερν τα 30 πρωταθλήματα Γερμανίας!

ΕΠΙΘΕΣΗ ME ΠΕΤΡΕΣ ΣΤΟ ΠΟΥΛΜΑΝ ΤΗΣ ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΣΤΡΑΠΑΤΣΟ!!!

Σοκ προκαλέι η είδηση πως το πούλμαν των "Αετών" της Λισαβόνας έπεσε θύμα επίθεσης με πέτρες απο αγανακτισμένους οπαδούς της ομάδας, με αποτέλεσμα να τραυματιστούν ο προπονητής της ομάδας Μπρούνο Λάζε και οι ποδοσφαιριστές Βέιγκλ και Ζίφκοβιτς.

Λίγο πριν, παρά τον καταιγισμό απο σουτ, η Μπενφίκα παραχωρούσε ισοπαλία χωρίς τέρματα στην Τοντέλα, αποτέλεσμα που εξαγρίωσε τους οπαδούς της ομάδας.

Μετά και απο αυτό το αποτέλεσμα Μπενφίκα και Πόρτο ισοβαθμούν στην κορυφή της βαθμολογίας του Πορτογαλικού πρωταθλήματος με 60 βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας Γκιμαράες και Σπόρτινγκ Λισαβόνας, μετά απο ένα συναρπαστικό παιχνίδι,έμειναν στην ισοπαλία 2-2.

ΣΤΟ CHAMPIONS LEAGUE H ΟΜΟΝΟΙΑ!!

Το περίμεναν δέκα χρόνια οι φίλοι της ΟΜΟΝΟΙΑΣ Λευκωσίας και επιτέλους ήρθε η στιγμή που η ομάδα τους θα προσπαθήσει ξανά για να μπει στους ομίλους του Champions League!

Μετά την απόφαση της ΚΟΠ για διακοπή του Κυπριακού πρωταθλήματος λόγω του covid-19 η πρώτη στη βαθμολογία ΟΜΟΝΟΙΑ θα αντιπροσωπεύσει την Κύπρο στη σημαντικότερη διασυλλογική διοργάνωση ενώ Ανόρθωση, Απόλλων Λεμεσού και ΑΠΟΕΛ θα παίξουν στο Europa League.

Δεν υπάρχει υποβιβασμός και του χρόνου το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί με 14 ομάδες αντί με 12 όπως φέτος.